سال‌های خاکستری / ایمان مصطفایی جامعه

سال‌های خاکستری / ایمان مصطفایی

  بزرگنمایی:

نه در دولت به‌اصطلاح خدمتگزار نهم و نه در دولت تدبیر و امید، کمترین خدمت و تدبیری بنیادین جهت رفع معضل ریزگردها و پدیده شوم گرد و غبار صورت نگرفت. بحرانی که بیش از پیش نفس شهروندان استان خوزستان را به شماره انداخته است. 

بحران خاکستری که حالا پررنگ‌تر از گذشته، زندگی، سلامت و امید را در این استان به محاق و مخاطره برده است. چندین سال از هجوم بی‌امان ریزگردها در استان خوزستان می‌گذرد، اما متاسفانه به جای چاره اندیشی برای رفع این پدیده، هر ساله شاهد وسعت آن در سطح شهرهای استان خوزستان و بعضاً دیگر استان‌های کشور هستیم. بحرانی هولناک که تدبیر و چاره‌جویی برای رفع آن باید از اولویت‌های هر دولتی باشد. اما شواهد و پیش‌آمدهای این روزها گواه عکس آن است.

تعطیلی چند روزه مدارس و دانشگاه‌ها، به تعویق افتادن شروع ساعات کاری و نیمه تعطیل در آمدن ادارات دولتی و بانک‌ها، اختلال در مسیر پروازی و لغو بسیاری از پروازها، تشدید بیماری‌های تنفسی و قلبی در گردوغباری با غلظت بیش از 1300 میکروگرم در متر مکعب. در یکی از دوره‌های گرد و خاکی به گفته رییس دانشکده علوم پزشکی شهرستان آبادان «هجوم ریزگردها و گرد وغبار تنها در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، حدوداً 359 نفر راهی بیمارستان ها شده‌اند». آماری تکان‌دهنده که نشان انفعال دولت و دولتمردان است برای رفع معضل ریزگردها. شهروندانی که سالها طعم تلخ جنگ ، کوچ و آوارگی را چشیده اند، امروز مواجه اند با این بحران نفسگیر. گردوغباری که این روزها در شهر اهوازحتی به50  برابر حد مجاز خود نیز رسید. حتی سفر سال پیش رئیس دولت تدبیر و امید هم به وعده‌های حل این معضل جامه عمل نپوشاند. پدیده‌ای که سالهاست بسیاری از شهرهای استان خوزستان را به احاطه خود درآورده است. استانی که تأمین درصد بسیار زیادی از درآمدهای حاصل از منابع نفتی، گازی، و حتی محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص می‌دهد شهروندان آن این چنین مورد بی‌مهری دولت‌های وقت واقع شده‌اند و تنها شاهد شعارهایی هستند که هرگز محقق نشده است.

قطعاً ادامه چنین روندی در گسترش قلمرو ریزگردها، عواقب و خسارات جبران ناپذیری را همراه خواهد داشت. تا جایی که رفته رفته تبدیل به فاجعه‌ای ملی خواهد شد. هرچند مادامی که این پدیده به پایتخت کشور سرایت نکند و آنجا را هم مورد احاطه خود قرار ندهد، زنگ هشدار جهت رفع آن هرگز به صدا در نخواهد آمد. 

این سال‌ها طوفان  ریزگردها بی‌امان به خوزستان هجوم آورده، هجومی که زندگی مردم را به شدت مختل کرده و استان را به رنگ خاکستری مایوس درآورده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield