همزاد آبادان در دل کویر/ سعید حافظی جامعه

همزاد آبادان در دل کویر/ سعید حافظی

  بزرگنمایی:

سه سال بود که به همراه همسرم سفرهای هدفمند ایران گردی را برنامه خودمان قرار داده بودیم. برای سال 90 کویر را برگزیدیم و از روی نقشه در حال جستجوی شهرهای دارای جاذبه تلاش می کردیم  مسیری مناسب پیدا کنیم. در همین گشت روی نقشه بود که متوجه شدیم در کویر مصر روستایی هست به نام آبادان!

 تصمیم مان بر آن شد که به آنجا برویم. از آبادان خودمان به یزد و از آنجا به قلب کویر و شهر کوچک معلمان رفتیم. روستایی کوچک و سرسبز در دل کویر که روی تابلوی آن نوشته شده بود "آبادان". حس شیرین و دلچسبی بود که در فاصله ای هزار و چند صد کیلومتری از آبادان، شهر نفت و ورزش نامی مشابه می دیدیم و غربت رو کنار آن تابلو درک نمی کردیم. البته اگر به تصویر دقت کنید می بینید که این روستا هم به جرم نام اش محکوم به محرومیت شده و اسم اش را روی تابلوی سابق روستای "رباط پشت بادام" نوشتند.

روستای آبادان مجموعه ای بود از چند خانه مخروبه در گوشه و کنار، چند تاکستان و چند باغ انار. تعدادی نخل سر به فلک کشیده هم زینت بخش این سرسبزی بودند که در کمال تعجب برخی از آنها سوخته و شبیه به نخل های جا مانده از دوران جنگ خودمان! البته بعد دریافتیم که آنها در اثر سرما سوختن نه جنگ!

ساعت مناسبی نرسیده بودیم و روستای 5 خانواری آبادان خلوت بود. پیرمردی به همراه نوه اش در باغ مشغول چیدن انار دیدیم و برای پرسیدن در خصوص پیشینه و حال روستا پیش رفتیم....

برای مطالعه ادامه این مطلب نسخه دیجیتال مجله را تهیه نمایید:
لینک خرید نسخه دیجتال مجله آبادان نامه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield