جامعه

به بچه‌‎شرکتی‌ها می‌گفتیم بچه‌سوسول!

محیط کفیشه بیشتر شامل طبقات پایین و متوسط می‌شد. اما شور و نشاط و زیبایی به‌خصوصی داشت. محیط زد و خورد و دعوا بود. یعنی خودت باید حقت را می گرفتی. لذا دعوا اصلاً یک چیز عادی بود.

همزاد آبادان در دل کویر/ سعید حافظی

سه سال بود که به همراه همسرم سفرهای هدفمند ایران گردی را برنامه خودمان قرار داده بودیم. برای سال ۹۰ کویر را برگزیدیم و از روی نقشه در حال جستجوی شهرهای دارای جاذبه تلاش می کردیم ​مسیری مناسب پیدا کنیم. در همین گشت روی نقشه بود که متوجه شدیم در کویر مصر روستایی هست به نام آبادان!

زوال یک محله /بلایی که مدیریت شهری آبادان بر سر محله کوی کارگر آورد

محله‌ای توسعه‌یافته با مدیریت عقلانی شرکت نفت، از آن هنگام که به مدیریت شهری سپرده شد سیر تباهی آغاز کرد تا جایی که امروز به شکل روستایی درون شهر درآمده است. شاید باورش سخت باشد که محله کوی کارگر، محله‌ای که زمانی با خانه‌های کارگری و شمشادهای سبزش شناخته می‌شد، امروز با از بین رفتن این بافت قبلی خود به دست خود مردم و به دلیل بی‌توجهی مسئولین شهری، به نمادی از جوی های فاضلاب، نخاله‌های توی کوچه و خیابان و کوچه‌های شنی (!) شناخته می شود.

سال‌های خاکستری / ایمان مصطفایی

بحران خاکستری که حالا پررنگ‌تر از گذشته، زندگی، سلامت و امید را در این استان به محاق و مخاطره برده است. چندین سال از هجوم بی‌امان ریزگردها در استان خوزستان می‌گذرد، اما متاسفانه به جای چاره اندیشی برای رفع این پدیده، هر ساله شاهد وسعت آن در سطح شهرهای استان خوزستان و بعضاً دیگر استان‌های کشور هستیم. ب